Přihlásit 


Kudlanka nábožná - Mantis religiosa

Zobrazit fotky rostlin České názvy živočichů:        A  B  C  Č  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z  Ž 
Latinské názvy živočichů:     A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  P  R  S  T  V  X 


Kudlanka nábožná
lat: Mantis religiosa (Linnaeus, 1758)


Skupina:
ostatní
Využití živočicha:
terárium
Světadíl původu:
Evropa
Země výskytu:

Původ:
Střední a jižní Evropa, centrální a jižní Rusko. Zasahuje též do tropické Asie a Afriky. Dopravou zavlečen na východ USA.
Povaha:
agresivní k vlastnímu druhu
Velikost do:
3-8 cm
Obtížnost chovu:
středně náročná
Potrava:
masožravec - živí se převážně bezobratlými, ale je schopná ulovit i menší obratlovce.

Rozmnožování:
Páření může trvat až několik hodin. Samičky kladou od konce srpna až do října do přibližně 200-300 vajíček do pěnových kokonů (ooték) které můžeme nalézat na vegetaci, kamenech nebo na krytých místech na zemi. Larvy přezimují a líhnou se na jaře, dospějí koncem léta. Pokud nebyla vajíčka oplodněna, líhnou se jen samice.

Popis:
Zadeček je tvořen u samiček 6 články, u samečků 8 články. Obě pohlaví mají křídla, přední pár křídel je kožovitý a zadní pár je blanitý. Samičky mohou při vyrušení popolétnout několik metrů, samečci uletí i desítky metrů. Převládá zelené zbarvení, vzácněji hnědé nebo hnědo-šedé.Trojúhelníková hlava s velkýma očima. Pronotum je výrazně prodlouženo. Typicky přeměněný první pár končetin na lapavé (loupeživé) nohy, ty jsou uzpůsobené k lovu. Další dva páry končetin jsou kráčivé. Jsou dobře maskované a dokáží strnule číhat na kořist i několik hodin.

Podobní živočichové atlase:Mantis religiosa se vyskytuje v těchto nádržích:Fotografie Mantis religiosa :


Fotografie tohoto živočicha dosud chybí, ale můžeš ji zkusit vyhledat googlem
Komentáře návštěvníků k živočichu Mantis religiosa

+ vložit nový komentář


18. 02. 2010, 23:09 - simodes - Tak jsem měla tu čest, že se k nám sama od sebe dostavila kudlanka nábožná. Dočetla jsem se, že se <BR> tady a převážně na jižní Moravě vyskytuje. Přiletěla (sameček) k nám oknem a strávil u nás <BR> týden. Pak bohužel zemřel(už měl asi pár měsíců) a možná hledal samičku, s kterou by se rychle stihl spářit... Bylo to něco neskutečného a neobvyklého. Mám sice foto, ale neprošlo <BR> sysémem... Ale alespoň i tak jsem měla možnost poznat tohoto pozoruhodného živočicha na vlasní <BR> "kůži"...palec


Zobrazit všechny komentáře k živočichu.


Poslední související příspěvky v diskusním fóru