Aquatic forum
 Přihlásit 

Akvaristické fórum - Téma: Jak to s nima teda je ?

Příspěvků: 1-26 z celkem 26   Začátek | Předchozí | Následující | Konec 

20.05.2011 22:24 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 20. 05. 2011, 13:02:30 uživatelem vaclav
Fotka uživatele
žena MarkétaG
Předmět: Akvarijní rostliny
Vše se tam děje nějak rychleji, po přesazení kytek se začal tvořit hnědý povlak na skle, velmi tenký, skoro to nejde dolů, nevíš, co to je? Mám to na poslední fotce. Pokud uberu světlo, odrhnu sklo solí, tak to je za dva dny taky v pohodě, voda krásná, ryby prospívají. Ale na malé narušení rovnováhy to prostě prudce zareaguje a musím tomu pomoci. Taky asi překrmuju mraženým a je to mladé akvárko, ale ten hnědý povlak mě štve. Je to jiné než řasa, která se tvořila na začátku, jako nalepená fólie. Proto jsem napsala, že je méně stabilní, ale možná je lepší říci, že rychleji reaguje. :-)
20.05.2011 13:02 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 18. 05. 2011, 22:16:11 uživatelem MarkétaG
Fotka uživatele
muž vaclav
Nevím proč by mělo být akvárium bez CO2 stabilnější. Zřejmě děláš nějakou chybu, protože přesazovat při CO2 je sranda a mě to nedělá žádné problémy. Musel jsem při chytání ryb vytrhat většinu rostlin a to je u mě pěkná hromada. Po jejich znovu zasazení za dva dny vypadalo akvárium jako předtím. Rozdíl mezi pomalu rostoucími vallisneriemi a rychlíkem rohatcem je právě v tom jak dokáží ovlivňovat pH.
:-)
19.05.2011 16:55 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 19. 05. 2011, 09:37:51 uživatelem provokatér administrátor
Fotka uživatele
žena MarkétaG
No, oni jsou větší hned dvě, ale tam je zase něco jiného. Kluk dvě potřebuje, aby měl něco na mimina z těch ostatních. Má tam ancíky, paví očka, dánie, mečovky - co kde zachráníme. Už je to pěkná polívka, budu to muset pomalu expedovat.:-D Nechcete někdo?
19.05.2011 09:37 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 19. 05. 2011, 09:33:55 uživatelem MarkétaG

muž provokatér administrátor
:smile: to bude chtít asi jedno větší akvárko:-)
19.05.2011 09:33 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 19. 05. 2011, 09:16:59 uživatelem provokatér administrátor
Fotka uživatele
žena MarkétaG
Já ho mám ,bohužel, jinde, kde bych zrovna uvítala pH nižžší. Živorodky má synek v 60 a 90 litrech a rohatec mi dorůstá 60cm na výšku a tak 30cm v průměru, tak se tam nevejde. :-( Ale je krásný.

19.05.2011 09:16 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?

muž provokatér administrátor
No tak to buďte ráda že vám pH leze nahoru, alespoň ty živorodky nemusí plavat v kyselině:-D to moc rády nemají:smile:
19.05.2011 08:18 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Fotka uživatele
muž Bubák
Krásně je to vidět na fotce z pěstírny od Václava jak hodně se na ten "podrost" svítí.
18.05.2011 22:16 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 18. 05. 2011, 18:27:56 uživatelem vaclav
Fotka uživatele
žena MarkétaG
Mám pocit, že s co2 rostou kytky rychleji a zřejmě i ty choulostivější, ale bez něj mi připadá akvárko stabilnější. Docela mi vadí, že stačí třeba přesadit pár kytek a už vyrazí řasy. To se bez co2 nestane tak snadno. Vybarvení echinodorů závisí spíš na světle a živinách obecně, aspoň podle mých zkušeností. Ale třeba podrost v holandských akváriích bez co2 je asi kumšt. S ovlivňováním pH kytkami vám přidám jednu zkušenost. Mám 90l odchovnu s monokulturou valisnerií, je jich tam strašně moc a pH je 6,5, stejné, co tam naleju z vodovodu. Voda je přitom velmi měkká, já jen přisoluji - mám tam hlavně živorodky. Ale kam strčím rohatec jemnolistý, tam leze pH nahoru jako o závod. Nikde jsem to o něm nenašla, ale řádí takhle už ve dvou akva. No, je to zajímavé, nenudím se.
18.05.2011 19:51 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 18. 05. 2011, 19:40:25 uživatelem Bubák
Fotka uživatele
muž Kamikaze
prostě každy akvarista ma jimy nazor a nehadejte se tu :-D jinak dostanete :smile: třeba pivko :smile:
18.05.2011 19:40 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 18. 05. 2011, 18:27:56 uživatelem vaclav
Fotka uživatele
muž Bubák
Já mám rostlinky pouze jako užitečný doplněk do akvária.Takže výběr končí vždy u těch které
dobře rostou.V tom bude mezi náma Václave vždy rozdíl. Nikdy nezačínám rostlinkou jako je třeba
Aponogeton madagascariensis a ani potom netoužím - (myšleno v dobrém) víc prostě od rostlin nečekám
:-D.V tomhle se prostě asi nikdy nemůžem schodnout,souhlas?:smile:
Přeji ti aby ti to tak krásně
rostlo jako doposud.Jde mně jen o to, aby se nikdo nestresoval že nemá co2 a proto mu rostlinky
"nejdou".Myslím že jdou pěstovat i bez něj (méně náročné druhy).Až potom by měl každý
začít teprve přemýšlet o bublinkování,poté kdy se naučí zacházet se světlem a s vodou.Pěstování
rostlinek je podle mne daleko složitější záležitost než chov rybiček.Pokud někdo touží po
rostlinném akváriu.Holandské - rostlinné akvárium není podle mne pro úplného začátečníka v akvaristice.. pozdrav
18.05.2011 18:27 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 18. 05. 2011, 06:44:46 uživatelem Bubák
Fotka uživatele
muž vaclav
Vybral jsi si rostliny (Echinodory) které až zas tak CO2 nepotřebují i když jsou s ním ještě hezčí. Něco o tom vím protože mě jich prošlo rukama něco přes 50 druhů a kultivarů. Jsou ale další krásné rostliny, které vyniknou hlavně s CO2 nebo dokonce bez něho ani nerostou. U hladiny je už ale dost pozdě na to, aby byly barevné. Jestliže máš přiměřené množství, nebo dokonce žádné ryby, nemá to na sycení pomocí CO2 skoro žádný vliv. Máš ale pravdu v tom že většina lidí dnes podléhá reklamě a přiblblým testům na zjišťování obsahu CO2 ve vodě. Každý totiž vždy naměří jeho minimální obsah. To samé platí třeba o železe. Protože mu ale kvůli úplně jiným chybám rostliny příliš nerostou, sáhne po něm a z neznalosti se to může někdy ještě zhoršit.
18.05.2011 06:56 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 17. 05. 2011, 21:47:19 uživatelem kublov
Fotka uživatele
muž Bubák
Jedna 20W zářivka na výšku 50cm je hodně málo.Alepoň 2 lepší tři.Pokud chceš zůstat u jedné zářivky a je tam i denní světlo tak pěstuj rostlinky, které nejsou náročné na světlo ,kryptokoryny,hnědovka,javský mech.
18.05.2011 06:44 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 17. 05. 2011, 19:15:12 uživatelem vaclav
Fotka uživatele
muž Bubák
Václave nevysvětluj mně proč hnědovka okyseluje vodu.Protože ty jsi tvrdil že to naopak nedělá.Teď
už ano?Nikde sem nenapsal že to je bujným růstem.
Červená barva u rostlin-třeba Echinodorů
"Little Red",Echinodorus "Rosa" atd. není způsobená bublinkováním nutností
dodávání CO2,ale hlavně světlem.Je to stará věc. Mokřankám taky zčervenají listy pokud se blíží
k hladině.
V mercedesu nemám potřebu jezdit jen já.Ocituji ti článek Bertama Wallacha pěstitele
Echinodorů
Echinodorus "Little Red" - Listy jsou červené dokonce i při slabším
osvětlení,ačkoli jsou o něco matnější než v dobře osvětleném akváriu.
A dále- Několik
rad k pěstování.
Kříženci šípatkovců
E."Tricolor",E."Rosa",E."A-fleme grun",E."Little
red",E."Browny". Rostou dobře ař výborně v měkké i tvrdé vodě.Hnojení CO2 není za
normálních okolností nutné.
A teď to DŮLEŽITÉ - PŘI INTENZIVNÍM OSVĚTLENÍ A V TVRDÉ VODĚ
MŮŽE DOJÍT K TOMU,ŽE SE NA LISTECH TVOŘÍ NEHEZKÉ BÍLÉ VÁPNÍTÉ POVLAKY,KTERÉ NAVÍC SKÝTAJÍ
IDEÁLNÍ ŽIVNOU PŮDU PRO NEJRŮZNĚJŠÍ ŘASY.POKUD SE TOTO VYPADÁVÁNÍ KALCITU OBJEVÍ,MĚLA BY SE
SNÍŽIT INTENZITA OSVĚTLENÍ,NEBO ZAVÉST HNOJENÍ co2. DÁL AUTOR PÍŠE - VE SVÝCH AKVÁRIÍCH PĚSTUJI
VĚTŠINU ŠIPATKOVCŮ V TVRDÉ VODĚ ct 15°, bEZ PŘÍDAVKU co2,PODLE VELIKOSTI AKVÁRIA POUŽÍVÁM
ZÁŘIVKY DAYLIGHT t8.
Můj názor a osobní skutečnost s pěstováním rostlinek bez dodávání co2 je
úplně stejná.
Je pravda,že se to skutečně musí umět.Kdo to neumí vymlouvá se na nedostatek CO2
a bere ho jako jediné možné řešení.. :-D Tím nechci říct,že patříš mezi ty co to neumí.Je to
můj názor na hnojení CO2.Pokud mám v 5OOL akváriu jednu tetru na 30l a spoustu rostlin s větší
intenzitou světla tak se bez CO2 samozřejmě neobejdu.Viz-odvápnění.
17.05.2011 21:47 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?

muž kublov
Tak zítra nebo pozítří si jdu koupit ty kapkové testy na vodu ;-) Já mám jednu zářivku 20W a někdy přisvicuji 25w + 20w - žárovkami... akvárko je vysoký 50cm .... svítím 12h.
17.05.2011 19:15 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 17. 05. 2011, 06:46:19 uživatelem Bubák
Fotka uživatele
muž vaclav
Nebudu ti vysvětlovat proč ti hnědovka okyseluje vodu. Není to ale jejím bujným růstem, hlavně ne v 5 litrové lahvi. Nikdo ti CO2 nenutí a já už vůbec ne. Měl jsem bez něho pěkné akvárium více jak 10 let. Klidně si dál jezdi autem na páru, proč by si to měl zkoušet s mercedesem. V žádném případě nejde o rychlost růstu, ale o to aby se ti jak ty nenáročné, ale hlavně ty náročnější barevně předvedly v plné kráse. Někdy jsou dokonce menší než bez CO2, dělá to silnější světlo. Jako všechno co má vypadat výborně (dobře je za 3) musí se to trochu umět.
17.05.2011 07:24 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 16. 05. 2011, 23:03:34 uživatelem kublov
Fotka uživatele
muž Bubák
Kup si kapkové testy na uhličitanovou tvrdost,pH a celkovou tvrdost.Stačí to. Přesnost u pH testu je plus - mínus 5 desetin.Pro běžné domácí akvárium to stačí.
Světlo podle výšky akvária.Důležitá je i barva světla ,rostlinky ho musí vidět.U žárovek se to vysvětlovalo takhle - jednu 6Ow žárovku vidí rostlinky hůře než dvě 25W.Používám běžné zářivky teplá bíla.Nikdo asi nemá akvárium ve tmě, takže i světlo od slunce má svůj podíl.
Co máš za rostlinky? To jsi nenapsal ,ale 4 rostlinky to je málo.Pro rozjezd je dobré nakoupit běžné rostliny,mokřanky,valisnerky,doušky.Až později ty náročnější.Rostliny nepřesazuj, zbytečně nehnojit.Do vody dodávám pouze železo color fe ,nitrátu mají dost od ryb.Pokud začneš ještě dokupovat hnojiva můžou ti rostlinky žloutnout (spálí se).Nesnášenlivostí rostlin se vůbec netrap.Jak jsem psal rostliny potřebují každá svoji vodu stejně jako ryby.Rostliny si dokážou vodu upravit.Zaleží na alkalitě vody.Pufrační schopnosti vody.Co2 nemáš jen od ryb ,ale i od bakterii ve dně, ve filtru a v noci od rostlin.
17.05.2011 06:46 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 16. 05. 2011, 21:08:20 uživatelem vaclav
Fotka uživatele
muž Bubák
No to je ono. Václave ty naopak použiješ jednu věc teď příklad aleopatie.Funguje to tak vždy? Nebo jen za nějakých podmínek?Nebude to jinak v malém prostoru a jinak ve velkém.Další tvoje oblíbené téma CO2.Je bezpodmínečně nutné?Nebo jde jen o rychlost růstu rostlin.Okyselování vody hnědovkou napíšeš že všechny rostlinky upravují pH vždy směrem nahoru.Konkretně u té hnědovky si to v té pětilitrové zavařovačce ověř sám.Takže nebudu nikdy odpovídat nikomu paušalně.Protože to funguje akvárium od akvária,rostlina od rostliny,ryba od ryby,voda od vody,světlo od světla,atd..
16.05.2011 23:03 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?

muž kublov
Tak že když mám akvárium asi 120 litrů, 4 druhy rostlin a dal jsem je dál od sebe, tak že mi zakrývají celé akvárium ale mezi nimi je asi 4cm mezera např. kámen, kořen... Tak mi ty rostliny můžou normálně růst... a tohle se mě vlastně vůbec netýká ;-) :D A na zjištění jakou mám vodu, si musím koupit pořádný měřák, mám jen papírový na ph, tvrdost... a strašně blbě se to poznavá, tak že vlastně nevím nic plac Já Co2 přidávám jen do menšího akvária...( je tam asi 40 malých pavích oček ) kde nemám moc ryb, v tom větším 120l mám asi 40-50 ryb nějak se mi to tam přemnožilo... tak, že mi vytvářejí dostatek Co2 tedy aspoň doufám, ale kytky mi pořád nějak nerostou :-( Svítím denně 12h. 2*20W. A děkuji za rady palec
16.05.2011 21:08 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 16. 05. 2011, 19:48:38 uživatelem Bubák
Fotka uživatele
muž vaclav
S tebou se do diskuse nemá cenu pouštět a už to zase dlouho neudělám, jen už to nemůžu číst. Dokážeš splácat dohromady všechno možné i nemožné a výsledku většinou moc nerozumím nebo mě v tom zmatku někam uniká.

Aleopatie je produkce látky znemožňující normální růst jiných organismů, např. potlačování konkurence produkcí toxinů u některých rostlin.
16.05.2011 19:48 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 16. 05. 2011, 19:33:33 uživatelem vaclav
Fotka uživatele
muž Bubák
Václave v akvaristice není jen Rataj.Tohle ke mně opravdu ještě nedorazilo.Ale natoč si svoji pražskou
vodu do 5 litrovky přidej trs hnědovky a za dva měsíce ji přeměř pH metrem pak mně napiš.Zeptej se
někoho kdo dělá ryby tetry vodu upravuje a ne jen Rataje.Samozřejmně že je to dle alkality vody= množství spotřebované kyseliny.Čím je voda měkkčí tím je to snadnější a naopak pokud je vysoká ut tak nezjistíš nic.
Každá rostlina , ovlivňuje vodu = list mandlovníku,lišejník,olšové šišky,smrkové šišky je toho nekonečně.Ne všechny rostlinky jsou vyloženě vodní druhy viz např. Hnědovka v přírodě taky neroste trvale pod vodou,přesto může být v akváriu celoročně ponořená.
16.05.2011 19:39 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 16. 05. 2011, 19:16:24 uživatelem vaclav
Fotka uživatele
muž Bubák
K té "snášenlivosti" funguje to i na zahradě. Pokud necháš růst plevel za nějakou dobu ti rozhodně zničí jinou žádanou pěstovanou rostlinu.Takže příroda je mocná a pokud je v malém akváriu vhodné prostředíí pro Valisnerii bude dominovat a ostaní rostlinky živořit.Čím je akvárium větší tím si i jiný druh najde svoje místo.
I z těchto důvodů se právě proto doporučuje při zakládání akvária na rostlinkách moc nešetřit.
16.05.2011 19:33 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 16. 05. 2011, 19:26:20 uživatelem Bubák
Fotka uživatele
muž vaclav
Hnědovka udělá vodu mírně kyselou.
To jsou bludy, které už Rataj dávno odvolal, ale k tobě to asi ještě nedorazilo.
16.05.2011 19:26 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Odpověď na příspěvek vložený 16. 05. 2011, 17:14:46 uživatelem kublov
Fotka uživatele
muž Bubák
Ano,každá rostlinka si dokáže svoje prostředí (vodu) upravovat.Proto se v menším-malém akváriu často
tvoří monokultůra rostlinného druhu.Ve větším akváriu roste více druhů rostlin bez větších
problému.
Microsorium pteropus - hnědovka křídlatá
Pro mnoho chovatelů důležitá rostlinka
pro kondiciování třecí vody.Hnědovka udělá vodu mírně kyselou.Ideální pro tetry (třecí vodu)
Egeria densa -
douška,vodní mor.Upravuje tvrost vody,Uhličitanovou tvrdost.Proto špatně roste v měkké vodě.

Valisneria nesnáší kyselou vodu naopak si dokáže získávat polovázaný uhlík z vody a tím si dělá
vodu zásaditější.

Aby vám rostlinky především prosperovaly musí být v rovnováze
fotosynteza rostlin a dýchání.
To co rostlinky ve dne získají musí být v rovnováze s vydaji při
desimilaci.Večer kdy rostliny dýchají a nepřijímají CO2 staví svoje tělo.
Několik pravidel pokud
intenzivně budete svítit tím bude větší spotřeba CO2 nemusí vám pak stačit ryby,bakterie,v noci
rostlinky.Hodně světla a dávkování CO2 je zdůrazňováno hlavně akvaristy rostlinkáři.Má to ale jen
jediný důvod - rostlinky rychleji rostou proto i větší spotřeba CO2.Prodejci ván budou tvrdit že to
bez toho ani nejde. Odpověď si musí najít každý sám.
Čím je voda teplejší nemusí rostlinky
večer spávně (dostatečně) zpracovávat cukry získané při fotosyntéze ve dne a co2 co získají přes
den.Rostlinky nemají pak z čeho růst.
16.05.2011 19:16 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?
Fotka uživatele
muž vaclav
O to jak si rostliny sami pro sebe upravují vodu tě nemusí vůbec zajímat. Co by tě ale mělo opravdu zajímat je jakou vodu máš v akváriu a podle toho si vybrat rostliny. Všechny vlivem asimilace při dobrém světle zvyšují Ph. Jejich nesnášenlivost (aleopatie) nebyla zatím prokázaná. :-)
16.05.2011 19:16 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?

muž M+L
Určitě se k tomu vyjádří někdo fundovanější, ale jsou rostliny, které změkčují vodu. Rozhodně to ale není samospásné řešení, spíš mírná pomoc - záleží na tom, jak moc máš tvrdou vodu. Měly by to být Egeria Dense a dále Valisneria Gigantea (valisterie obecně) a Sagitarie (šípatky)
16.05.2011 17:14 Okruh: Akvarijní rostliny > Téma: Jak to s nima teda je ?

muž kublov
Dobrý den,
čtu fórum už delší dobu a nevím si rady s rostlinami. Zkouším vše co se dá, a nevím si rady jestli je něco pravdy, že jsou dva druhy rostlin, rostliny které dělají vodu zásaditější a rostliny které dělají vodu kyselejší, a tyhle dvě strany se v jednou akváriu nesnesou ? A jestli se nesnesou, tak jaké rostliny dělají vodu zásaditější a jaká naopak kyselejší ? děkuji za každou radu ;-)

Příspěvků: 1-26 z celkem 26   Začátek | Předchozí | Následující | Konec 

Vyhledávání ve fóru:

Tématické okruhy:

Poslední související příspěvky v diskusním fóru

Nápověda

© AQUAPAGE.cz - akvárium a my

Partnerské weby

Atlas zvířat
RSS RSS
Fórum Názory a připomínky
Chyby a vývoj Hlášení chyb
O webu O webu