Přihlásit Články - Výroba plastického akvarijního pozadí z montážní pěny

Počet přečtení článku: 66101
(od )

Určitě jste už někde viděli akvárium, nebo alespoň jeho fotografie, které na první pohled upoutalo nádherným pozadím. Akvarijní pozadí není nezbytně nutné, ale přeci jenom akvárium zkrášluje, v některých případech dokáže zakrýt akvarijní techniku a v neposlední řadě dává rybám alespoň jednu stěnu, za kterou se neděje nic, co by je mohlo lekat. Pozadí existuje spousta druhů a také existují různé alternativy jejich pořízení.
Nejjednodušší alternativou, a také zdaleka nejlevnější, je natření zadní stěny akvária barvou, případně nalepení obrázkové tapety, které jsou běžně k dostání snad v každé akvaristice. Nátěr i tapeta se zpravidla umísťuje z vnější strany akvária, což je na výsledku trochu vidět, navíc je to přeci jenom poněkud plochá záležitost. Další možností je zakoupení plastického pozadí, ovšem je třeba počítat s tím, že se jedná o záležitost v ceně tisíců korun, ta nejkvalitnější dokonce desetitisíců. Ovšem není třeba zoufat, existuje spousta způsobů, jak si pozadí vyrobit vlastními silami:
- z břidlice, kdy na zadní stěnu akvária nalepíme akvaristickým silikonem pláty břidlice,
- z polystyrenu ořezaného nebo opáleného do potřebného tvaru a následně opatřeného povrchovou úpravou,
- z montážní pěny opatřené povrchovou úpravou.
Výčet zdaleka není kompletní a navíc existuje spousta variací uvedených možností. Je to hodně o kreativitě a nápadech. Jediné, na co se nesmí zapomínat je nezávadnost použitých materiálu pro živočichy a rostliny v akváriu. V tomto článku se budeme zabývat výrobou pozadí z montážní pěny, protože jde o zajímavou a poměrně levnou variantu.Materiál:

1. Montážní pěna
2. Barva, pokud možno neškodná vůči vodnímu prostředí (lze využít akrylové malířské barvy)
3. Epoxidová pryskyřice EPOXY 1200 (běžně k dostání v hobby marketech)


Pomůcky:

1. Špachtle na rozetření montážní pěny
2. Nůž na ořezání přebytků zaschlé pěny
3. Šťětce na nanesení barvy a pryskyřice


Když máme vše připraveno, můžeme se pustit do samotné výroby.

Postup:

Nejdříve naneseme montážní pěnu. Je třeba počítat, že se chová trochu jako kaše z pohádky Hrnečku vař, respektive, že po nanesení zvětší svůj objem cca třikrát. Chceme-li, aby výsledný vzhled připomínal stěnu z oblých kamenů, nesmíme to s množstvím pěny přehnat a je třeba ji ihned po nanesení rovnoměrně rozetřít špachtlí. Druhou možností je nanést pěny víc a po jejím vytvrzení ji ořezat do požadovaného tvaru. Pěna vysychá, v závislosti na jejím množství, několik dnů, a proto bychom měli s dalšími pracemi pro jistotu počkat jeden týden. Pokud je nanesené množství příliš malé, liž druhý den lze přidat další vrstvu.

Výroba akvarijního pozadí Výroba akvarijního pozadí Výroba akvarijního pozadí Výroba akvarijního pozadí

Uběhl týden a už netrpělivě popocházíme kolem akvária s vyschlou pěnou. Naštěstí už přišel čas na další úpravy. Nejdříve odstraníme zbytky pěny na místech, kde nemá co dělat (například na předním skle akvária). Pokud chceme pěnu řezáním ještě vytvarovat, je ten správný čas i pro tuto činnost. Jakmile je tvarově vše podle našich představ, můžeme se dát do první z povrchových úprav. Možností je opět několik, poměrně zajímavé mi připadá natřít pozadí jednou vrstvou pryskyřice EPOXY 1200 a ihned zasypat pískem o hrubosti a barvě dle našeho vkusu. Já šel tou nejjednodušší cestou a pozadí prostě nabarvil načerno. Ani při natírání barvou nemá tvořivost žádné meze, takže je možné na pozadí namalovat prakticky cokoliv. Po zaschnutí barvy zkontrolujeme, zda je montážní pěna barvou dokonale překryta a zatřeme případné nedodělky.

Výroba akvarijního pozadí Výroba akvarijního pozadí Výroba akvarijního pozadí Výroba akvarijního pozadí

Po vyschnutí případné druhé vrstvy barvy se vrhneme na ochranný nátěr epoxidovou pryskyřicí EPOXY 1200. Pryskyřice je dvousložková, tzn., že se výsledný materiál míchá ze samotné pryskyřice a tvrdidla. Po namíchání je dle výrobce třeba pryskyřici spotřebovat do 30 minut, proto je lepší ji míchat raději menší množství a po spotřebování namíchat další. Nanášení pryskyřice je poměrně obtížné, protože se ve skutečnosti jedná o lepidlo, tudíž je poměrně hustá a ne až tak dobře roztíratelná. Pozadí by mělo být natřeno alespoň dvěmi vrstvami, přičemž druhou vrstvu můžeme nanášet nejdříve po 48 hodinách, já bych doporučil alespoň po 72 hodinách, protože druhý den pryskyřice ještě trochu lepila. Výsledné dílko necháme vyschnout alespoň týden a poté akvárium několikrát napustíme a vypustíme, aby se vypláchlo od co největšího množství chemických látek. Optimální je nechat akvárium ještě tak týden napuštěné, poté vodu vyměnit a pokračovat v zakládání akvária.

Závěr:

Na výrobě pozadí z montážní pěny není příliš co zkazit. Sám jsem trochu zvětavý, zda časem nebude pozadí trochu trpět vlivem působení vody, světla a tepla od osvětlení, ale to ukáže až čas. Zatím jsem spokojený a doufám, že mi to vydrží i do budoucna.

Pokud jsem při psaní článku zapomněl na něco důležitého, rád uvítám jakékoliv připomínky a článek upravím.

Komentáře návštěvníků

+ vložit nový komentář


11. 01. 2013, 18:01 - modra-sfera - Ahoj. Sám teď vyrábím 3D pozadí do svých 4 akvárií. Základem je obyčejný polystyren. Mám v záloze i extrudovaný, ale kromě vstupních nákladů - šílené ceny - jsem zjistil, že obyčejný podhledový je perfektní, pouze to chce cit při zpracování. Pořád jsem nebyl rozhodnutý jakou formu ochrany zvolit. Buď pryskyřici a písek nebo tmel/Aqualepidlo a písek. Bohužel ani jedna forma mi nevyhovovala - chci mít barevnější pozadí, takže jsem hledal.. a našel! Firma Terno colours z Třebíče - vyrábí se to kousek dál - nabízí syntetické barvy, vhodné pro akvarijní pozadí, které se už nemusí ničím přetírat. Syntetika? Nezdálo se mi to a raději jsem se na to poptal ještě ve firmě, kde jsem byl ujištěn, že barvy jsou naprosto bezpečné i pro dlouhodobé užití pod vodou a nejsou jakkoliv toxické pro vodní organismy. Jistotu jsem získal až od ostatních akvaristů, kteří mi to potvrdili - barvy nic neudělají ani potěru. Osobně si myslím, že pokud někdo dělá pozadí, jako já a chce mít barevnější škálu než jen světlý písek a tmavý tmel, tak je tato volba perfektní. Mimochodem, když se podíváte v e-shopu na ceny a srovnáte to s nákupem Epoxy plus ostatních, volba je jasná :smile:

20. 03. 2011, 21:58 - Majkeen - Co se týče pozadí , já ho vyráběl před 4 lety a pořád drží.Je vypíleno z polystyrenu pájkou a na to jsem namatlal černý aqua silikon a okamžitě na to sypal bílý jemný suchý písek.Sice mne žena za ten octový smrad v celém bytě málem vyhodila i s akvárkem , ale vásledný efekt stál za to.Ještě teď jej má dcera ve "své" nádrži, kterou jsem jí dal do pokojíčku . Na mojí stránce je i postup prací ve fotkách ,tak se když tak jukněte , kdo má zájem . pozdrav

09. 03. 2010, 22:07 - annauka - taky mě napadlo jestli to není jedovaté..vypadá to moc dobře,akorát že mám větší akvárko a nevím kam bych dala na týden želvu:-) škoda...nemáte jinej nápad? něco co vypadá dobře,ale není jedovatý a nemusí to nějak dlouho schnout?díky:-)

20. 11. 2009, 10:01 - Marie Magdaléna - Tak ho nekupujte v Horbachu,tam mě 400g s tvrdidlem vyšlo na 285kč,možná to byl jiný výrobce

18. 11. 2009, 02:41 - Lina - Když se tady tak ptáte na tu pryskyřici, tak malá plechovka (stačila mi na tři vrstvy na pozadí do 40l AQ a ještě mi jí dvě třetiny zbyly) vyšla na 140kč + asi 40kč láhev lihu, nutného na rozředění epoxidu. Sice se tam píše, že se nemá ředit ale líh tomu nic neudělá a pozadí se lépe natírá.

21. 10. 2009, 09:59 - Marie Magdaléna - cumim cumim To je skvělý nápad nastříkat pěnu rovnou do akváriapotlesk ,přiznám se,že jsem to zkoušela trochu jinak,ale špatně to dopadlonevim ,na radu kamaráda jsem pěnu nastříkala na jutu,že jí potom jako hotovou nalepím silikonem do akvária.Po vytvrzení pěny jsem ji opalovala zapalovačem/svíčku jsem po baráku nenašla/,takže pozadí bylo několikabarevné.Špatně to dopadlo v tom,že jsem pozadí mizerně nalepila do akvária a o druhý pokus jsem se již nepokoušela,ale asi to zas zkusímpozdrav

18. 08. 2009, 15:00 - Beťačka - Nevím já si myslím že nejlepší je normální pozadí.

14. 04. 2009, 21:27 - Adkotlki - Zdravim...Chcel by som sa opýtať či pri výrobe pozadia z polystirénu..je taký istý postup...Myslím tie nátery epoxy a akrylové farby...Dakujem

06. 11. 2008, 19:50 - melbymbo - tak montazna pena 300ml stoji 149 SK ceske neviem :smile: <BR> k EPOXY som sa nedostal (ale myslim ze by
bolo normal aj priehladny silikonnevim )a jo najviac ma zaujima to citenie :smile: ne ze to je spinave ale
neodere sa to casom?

09. 05. 2008, 04:46 - Nohy - Tak teda nevim, to ta montážní pěna není jedovatá cumim a nebo ta pryskyřice je od toho, aby to zakryla a tím padém žádný toxický látky nešly do vody??

Jinak nápad zajímavej, zajímalo by mě teda jak to vypadá teď po více než půl roku.


Zobrazit všechny komentáře k článku.


Poslední související příspěvky v diskusním fóru